Pustit si komunitou podporované zemědělství (KPZ) do života nebylo nikdy snadnější. Objevte cestu čerstvých a sezónních potravin. Rozšiřte si okruh přátel alespoň o jednoho místního zemědělce. Naučte se vnímat jídlo v širších souvislostech a každý den prostřednictvím jídla udělejte jeden malý krok pro sebe i pro planetu. Průvodce „Víc než jídlo“ vám přiblíží radosti i výzvy potravinových komunit. Nováčkům pomůže zapojit se. Ovšem i pokročilým členům či spolutvůrcům komunit přijde dozajista vhod mít ho k ruce při cestě KPZ sezónou. Pojďme na to!
Žít a stravovat se v souladu s pěstebními cykly i respektovat zdravý přístup k chovaným zvířatům nemusí ubírat na pestrosti. Může být skvělou příležitostí se vzájemně poznat. Vyzkoušet nové možnosti společně strávených chvil v potravinových komunitách.
Zpravidla svoje fungování začínají KPZ skupiny nejčastěji odběrem zeleniny a ovoce. Až v zápětí dle pokročilosti komunity se rozhodnou pro přímou cestu i u dalšího sortimentu potravin. Což logicky vede k navázání spolupráce s dalšími zemědělci, kteří zajistí nejčastěji mléko, sýr, vejce nebo maso. V posledních letech jsou i třeba v rámci spolupráce mezi komunitami oblíbené tzv. mimořádné odběry, které se většinou týkají sezónních specifik. Mezi ty lze řadit čerstvé mošty, burčák, med, ořechy, Svatomartinskou husu, bylinkové čaje apod.
To, s čím jste v dobrém slova smyslu konfrontovaní po celou sezónu, je prostá skutečnost, že není pole jako pole. Jedná se o souhru mnoha faktorů (včetně těch půdních a klimatických), díky nimž máte v podílu zrovna právě to, co se urodí v daném ročním období a na konkrétním poli. To znamená, že ve svém podílu obvykle najdete čerstvou zeleninu sklizenou tentýž den, která se nicméně může lišit od sortimentu nabízeného v supermarketech nebo na místních trzích.
Jako členové KPZ si odvyknete dostávat na jaře rajčata nebo dýně. Na podzim vám ani nebudou chybět v jídelníčku jahody či jarní cibulka. Zatímco v létě nebo na podzim budete mít možnost zažívat hojnost a s ní i výzvu, jak úrodu náležitě spotřebovat. Zvláště zimní a jarní odběry mohou být o poznání menší a méně pestré. Pamatujte, že ani slepice nesnášejí stále stejná vejce a k tomu ještě rovnoměrně po celý rok.
Naopak díky KPZ možná objevíte zeleninu, kterou jste nikdy předtím nezkusili – například mangold, zelí „pak choi“, nebo česnekové výhonky. Dokonce i zeleninu, kterou byste si běžně nekupovali – růžičkovou kapustu, topinambury nebo fenykl. Vítanými pomocníky vyzkoušet si tyto nové (méně oblíbené) druhy zeleniny, lépe je poznat a přijít jim na chuť, často bývají recepty sdílené v rámci komunity. Vězte, že na průzkum světa tajů lokálních surovin, nejste v komunitě nikdy sami.
Obdobně v létě nebo začátkem podzimu, kdy se můžete setkat s velkým množstvím jednoho druhu zeleniny – například cuket, zelí nebo dýní. Dobrým řešením, jak přebytky využít, je udělat si na zimu zásoby v podobě povidel, džemů, kompotů, šťáv, kečupů, pest…Vyzkoušet procesy fermentování, nakládání, kvašení nebo sušení.
Pokud vás zrovna nenapadne vhodný postup zpracování, jedná se o skvělou příležitost požádat ostatní členy KPZ, aby se s vámi podělili o své zkušenosti. Nebo můžete uspořádat setkání, kde budete úrodu zpracovávat společně. Může to být zábava pro vás i pro děti a další příležitost, jak se lépe poznat a posílit vzájemné vztahy.
Tak co říká váš vnitřní kompas, zapojíte se do letošní sezóny KPZ?
Ať již zvažujete stát se KPZ nováčkem, jste pokročilým členem nebo spolutvůrcem komunity, vyberte si další téma, o kterém se chcete dozvědět víc.
Budeme také moc rádi, když pomůžete příspěvky šířit dál.
Než se do potravinové komunity zapojím
Roční cyklus v potravinové komunitě
Pestrý svět potravinových komunit
Má to cenu? Za co a komu v potravinové komunitě zaplatím
Jsem součástí potravinové komunity, na co během sezóny nezapomenout?
Víc než jen podílníkem v potravinové komunitě
Komunikace v potravinové komunitě, mluvte o svých potřebách, řešení existují
Jak se daří potravinovým komunitám u nás i v Evropě?
KPZkoALICE: Pojďme spojit síly a hledat synergie!
Průvodce „Více než jídlo“ vznikl s finanční podporou Evropské unie v rámci Erasmus+ projektu “Food&More – Consumer education for food citizens”. Sdělení nereprezentují názory donorů a donoři neodpovídají za použití informací, jež jsou obsahem výstupů.