Setkejte se s lidmi, kteří se věnují ekologickému hospodaření v Jihomoravském kraji a rozvíjí zde místní potravinové komunity. Seznamte se s konceptem Živého regionu. Objevte komunitou podporované zemědělství (KPZ), které propojuje lokální farmy přímo s odběrateli bez dalších prostředníků. Inspirujte se příklady dobré praxe a navažte nové kontakty s vizionáři ekologického hospodaření.
Akce je otevřená pro obyvatele regionu, zemědělce, vlastníky půdy, starosty, spolky a všechny, kdo se zajímají o krajinu, udržitelnost a kvalitní potraviny. Díky finanční podpoře Fondů EHP a Norska je účast na setkání bezplatná, ale je nutná předchozí registrace na webu Asociace AMPI.
Akce Oživit krajinu nabídne širší pohled na ekologické zemědělství a jeho přínosy. Představí možnosti přímého odbytu pro místní zemědělce a další producenty. „V rámci této akce chceme ukázat, jak může v praxi fungovat komunitou podporované zemědělství. Proto jsme pozvali několik farem z regionu, aby sdílely své zkušenosti. K vidění bude i praktická ukázka hospodaření a pěstování zeleniny, a to přímo na farmě Dobro-družný statek. Ostatně Marek Pohořal z tohoto statku si pro účastníky připravil i originální občerstvení, kromě jiného bude v kamenné peci péct pizzu připravenou z vlastních surovin,“ zve na akci Oživit krajinu jedna z organizátorek Šárka Krčílková z Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI).
Mezi hlavními řečníky pak nebude chybět právě Marek Pohořal z Dobro-družného statku a Jiří Hřivna ze Sociálního podniku Jasan, kteří pěstují ekologicky zeleninu i ovoce a rozvíjí vlastní KPZ (Komunitou podporované zemědělství). Sociální podnik Jasan své výpěstky navíc zpracovává do dalších potravin, jako jsou pomazánky nebo čatní a spolupracuje s firmou Sonnentor. Představí se také Jan Trávníček z Czech Organics poskytující komplexní poradenství v oblasti ekologického zemědělství. Michal Bajgart z Hnutí DUHA přiblíží koncept BIO regionu.
Dalšími hosty budou Alena Wranová a Šárka Krčílková z Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI), která zastřešuje tuzemskou síť komunitou podporovaného zemědělství – KPZkoALICI. „KPZ se rozvíjí v České republice od roku 2009 a nyní zahrnuje asi 100 odběratelských skupin, které spolupracují se třemi desítkami farem. KPZ ovšem není jen o jídle, ale i o tom, jak se učit spolupracovat, komunikovat, vzájemně podporovat a být spoluzodpovědný za to, co se děje ve světě. Lidé se tak stávají nejen spotřebiteli, ale i aktivními spolutvůrci a vědomými občany,“ říká Šárka Krčílková z AMPI.
BIO regiony představují oblasti, kde spolupracují zemědělci, občané i další aktéři spolu s orgány veřejné správy s cílem vytvořit tu zdravé místo pro život. Podstatu spolupráce představuje šetrné hospodaření s místními zdroji, propojení místních dodavatelů s odběrateli a využívání lokálních bio potravin nejen v domácnostech, ale i ve školním či veřejném stravování. Pokud se totiž povede zvýšit poptávku po bio potravinách, vzroste také motivace dalších zemědělců k přechodu na ekologické zemědělství. To má ve finále pozitivní dopad jak na zdraví místních obyvatel, tak i na zdejší přírodu a krajinu.
Právě takový BIO region by mohl v budoucnu vzniknout na území Jihomoravského kraje. Jeho rozvoj a realizaci finančně podporují Norské fondy. „Aktuálně pracujeme na prvních krůčcích k vytvoření BIO regionu. Pojmenovali jsme jej Živý region Podbrněnsko. Jde nám o vzájemnou podporu a propojení lidí skrze ekologické zemědělství. Chceme totiž, aby zde lidé pečovali o svoji krajinu i o své mezilidské a obchodní vztahy. Pokud se to povede, bude to mít reálný dopad na kvalitu života občanů i stav přírody v této lokalitě,“ říká Michal Bajgart, koordinátor projektu v Hnutí DUHA.
9:30 – 10:00 – Registrace
10:00 – 10:15 – Uvedení projektu Živý region – koncept Bio regionu
10:15 – 10:45 – Komunitou podporované zemědělství jako způsob místního odbytu
10:45 – 11:15 – Rozhovor o významu ekologického zemědělství pro místní odbyt
11:15 – 11:45 – Přestávka na občerstvení
11:45 – 13:00 – Panelová diskuse: Cesty místního odbytu pro ekologické hospodáře
13:00 – 15:00 – Oběd a networking
15:00 – 16:30 – Praktická ukázka ekologického hospodaření na Dobro-družném statku
16:30 – 17:00 – Ukončení akce
AMPI, o.p.s. – Asociace místních potravinových iniciativ
Asociace AMPI vznikla v roce 2014, aby podporovala blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí a která je živí. Vzdělává všechny generace o environmentálních a sociálních aspektech výroby a spotřeby potravin, zastřešuje rozvoj místních potravinových iniciativ v ČR a rozvíjí Farmářskou školu. Více na https://www.asociaceampi.cz.
Asociace AMPI nabízí zemědělcům v Jihomoravském kraji vzdělávání v rámci Kurzu ekologického zemědělství i poradenství a konzultace v oblasti péče o půdu, které zajišťuje Czech Organics. Zájemci tak mají možnost účastnit se seminářů a navštívit podniky se zajímavou praxí a příběhem. Na podzim AMPI nabídne také vzdělávací program pro zájemce o komunitou podporované zemědělství.
Hnutí DUHA
Hnutí založené v roce 1991, které se snaží o ochranu životního prostředí a udržitelnost. Aktivně podporuje ekologické zemědělství a zájem o biodiverzitu v České republice. Více na https://hnutiduha.cz/
Akci Oživit krajinu podpořili
Projekt podpořilo Norsko prostřednictvím Norských fondů.
Název projektu: Zavedení konceptu BIO regionu jako podpůrné sítě pro biodiverzitu v české krajině: Pilotní aplikace výzkumu.
Řešitelé projektu: Hnutí DUHA, Masarykova univerzita, Ekotoxa, Impact Hub, Impact Hub Agder (Norsko), Asociace místních potravinových iniciativ. Web projektu: https://zivy-region.cz/podbrnensko
Kontakt pro média:
Klára Hrdá, tisková mluvčí AMPI, e-mail: klara.hrda.ofi@gmail.com, tel: 773474606
Tisková zpráva v textovém souboru a doprovodné fotografie ke stažení ZDE.