Víte, že cesta potravin na váš stůl nemusí nutně vést přes anonymní pulty supermarketů? I v České republice totiž existuje řada alternativ. Jednou z nich je i komunitou podporovaného zemědělství (neboli KPZ), které u nás funguje už čtrnáct let. Pokud se o něm chcete dozvědět více, pak si nenechte ujít druhý ročník festivalu Mrkev v zimě vol. 2, jež se uskuteční dne 17. února v Kampus Hybernská – HYB4 na Praze 1, a to od 10.00 do 22.00. Přijďte se inspirovat, sdílet zkušenosti, ptát se a hledat cesty vzájemné spolupráce mezi zemědělci, spotřebiteli, potravinovými iniciativami a organizacemi, které se zabývají souvislostmi mezi jídlem, zemědělstvím, člověkem a krajinou. Na akci je potřeba se registrovat předem.
Je v dnešní době vůbec možné budovat nové cesty jídla na náš stůl? Dá se najít taková, která bude udržitelná, ekologická a zároveň i šetrná k přírodě? Kde hledat propojení mezi spotřebitelem, zemědělcem a životním prostředím? Jak jedlíkům zpřístupnit zdravé a lokální potraviny? To jsou jen některá z témat, jimiž se zabývá druhý ročník festivalu Mrkev v zimě vol. 2. “První ročník festivalu navštívilo v roce 2020 více než 100 účastníků. Co nás těší nejvíc, že akce měla skutečný dopad a pomohla nastartovat nové spolupráce mezi aktéry komunitou podporovaného zemědělství. Byl
to například impuls pro vznik strašnické restaurace Leaf , která vaří ze surovin od místních ekologických zemědělců. Věříme, že i tentokrát se podaří vytvořit podobně nabitou atmosféru sdílení a vzájemné inspirace,” říká Šárka Krčílková, jedna z koordinátorek KPZkoALICE
a spoluorganizátorek akce.
Koordinátorky KPZkoALICE a organizátorky festivalu Mrkev v zimě (zleva): Jana Kožnarová, Šárka Krčílková, Alena Wranová
V rámci festivalového programu se můžete těšit na zajímavé příklady z praxe, sdílení zkušeností, know-how i osobních příběhů. Celým dnem se budou prolínat základní témata jako je komunitou podporované zemědělství a další potravinové komunity, městské zemědělství, hledání společných cest a spolupráce.
Mimo jiné se dozvíte, jak se na místní komunity dívají vědci, ujít si nenechte část věnovanou městskému zemědělství nebo otevřený debatní stůl s místními ekologickými a do KPZ zapojenými zemědělci. Bohatý program uzavře promítání krátkého dokumentu o stážování na farmách, které předávají své zkušenosti nové generaci ekologických zemědělců.
V průběhu celého festivalu budou mít účastníci možnost se vzájemně lépe poznat, navázat nové kontakty a možná i nové spolupráce. Zájemci se mohou zapojit taktéž do mini workshopů, nebo se blíže seznámit s řadou dalších témat, jako například s fungováním Farmářské školy, domácí produkce semínek nebo permakulturou. Chybět nebudou organizace Permakultura CS, Semínkovna, z. s., Vzdělávací Centrum Konipas, Farmářská škola a Kokoza.
Akci doprovodí také výstava fotografií nazvaná Láska ke krajině prochází žaludkem, která dokumentuje vznik jedné z pražských iniciativ komunitou podporovaného zemědělství. Pro zájemce pak bude k dispozici také čítárna s nabídkou tematických titulů ze světa živého zemědělství a komunit.
Akci doprovodí také výstava fotografií nazvaná Láska ke krajině prochází žaludkem,která dokumentuje vznik jedné z pražských iniciativ komunitou podporovaného zemědělství. Pro zájemce pak bude k dispozici také čítárna s nabídkou tematických titulů ze světa živého zemědělství a komunit.
Kompletní program ZDE.
KPZkoALICE – prostor pro rozkvět potravinových komunit – Farmářská škola – Vzdělávací Centrum Konipas – Rodinná farma Lukava – Organická farma Mezi Řádky – Farma Henrieta – Rodinné hospodářství Svobodné Hory – Rodinná farma Částkov – Metrofarm – Zeleninová školka Kultivárium – Prokopská farma – Komunitní zahrada Kuchyňka – Farma Jednorožec – Spolkový obchod Obživa – Tišnovská spižírna – Hojnost – KPZ Olga – Benešovská KPZ – Permakultura CS – Semínkovna – Kokoza – Ústav geoniky – PřF UJEP – Hnutí Duha – Impact HUB a další.
Na festival naváže kampaň “KPZ je víc než jídlo”, kterou připravuje KPZkoALICE při příležitosti mezinárodního dne KPZ, který letos připadne na 22. února. Připojuje se tak k jednotlivcům, komunitám, farmám i organizacím po celém světě, sdruženým v mezinárodní síti URGENCI, jenž prosazuje zdravější zemědělství a potravinové systémy založené na principech agroekologie. Zájemci mohou sledovat celý týden kampaň na facebooku KPZky. Dozvědí se mimo jiné také to, jak se mohou do KPZ sami zapojit.
Festival Mrkev v zimě 2 pořádá Asociace AMPI ve spolupráci s PRO-BIO Ligou a s Ústavem Geoniky AV ČR, v.v.i. Akce je součástí projektů “LSPA pro Prahu” a “Ekoporadenství a vzdělávání – Ekoporadnypraha.cz”, které podpořilo Hlavní město Praha. Dále akci podpořila Akademie věd ČR v rámci “Strategie AV 21”.
Asociace AMPI vznikla v roce 2014, aby podporovala blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí a která je živí. AMPI vzdělává všechny generace o environmentálních a sociálních aspektech výroby a spotřeby potravin. Zastřešuje rozvoj místních potravinových iniciativ v ČR. Koordinuje národní síť komunitou podporovaného zemědělství – KPZkoALICE, která propojuje zemědělce a spotřebitele ke vzájemné spolupráci a podpoře. Více na kpzinfo.cz.
Tisková zpráva ke stažení ZDE a doprovodné fotografie ZDE.