Pro zájemce o ekologické farmaření otevíráme první Farmářskou školu v České republice | Ampi – Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.

Pro zájemce o ekologické farmaření otevíráme první Farmářskou školu v České republice

Farmaření ne jako dřina, ale jako poslání! A to zvláště, pokud chce člověk farmařit ekologicky a v souladu s přírodou. Pro všechny zájemce, kteří se touží vydat touto cestou otevře letos od září svůj první ročník Farmářská škola – vyšší odborná škola zaměřená na ekologické a biodynamické zemědělství. Přichází se zcela novým konceptem vzdělávání a v České republice je jediná svého druhu. Velký důraz klade zejména na praktickou výuku. Studenti si v průběhu tří let vyzkouší celou škálu zemědělských prací a  zároveň se seznámí s reálným fungováním přímo na jedné ze 40 vzdělávacích farem v Čechách i v zahraničí. Řada z nich  následně najde v zemědělství své uplatnění. Zájemci o studium se mohou hlásit do 31. května na webových stránkách školy. Bližší informace o studiu získají také během Dne otevřených dveří, který se koná 19. dubna přímo v sídle školy ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze.

Čím se Farmářská škola liší od dosavadního způsobu vzdělávání v zemědělství?

Na rozdíl od studia na běžné zemědělské škole bude výuka probíhat přímo v provozu v reálné farmy. Chybět ale nebude ani teorie vedená zkušenými odborníky. Díky této koncepci získají absolventi reálné profesní zkušenosti již během studia a po úspěšném absolvování školy budou schopni založit a vést vlastní ekologickou farmu. Inspirací pro vznik Farmářské školy byl způsob vzdělávání v zemědělství, který už řadu let funguje zejména v Německu, Švýcarsku, Anglii a Francii.

„Farmářská škola představuje v České republice unikátní koncept, protože nabízí ucelený program praktického vzdělávání přímo na ekologických farmách, a to jak u nás, tak i v zahraničí. Chceme podporovat mladé zemědělce, aby posléze chtěli zakládat své vlastní farmy a přispět tak k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově,“ říká Jiří Prachař, ředitel Farmářské školy. Už zkušební provoz školy prokázal zájem o tento typ vzdělání i to, že spolupráce farmářů a studentů je oboustranně prospěšná.

 Aktuální situace v zemědělském vzdělávání v České republice

Dle Agrární komory v zemědělství dlouhodobě chybí zhruba 4 500 farmářů a 14 tisíc sezónních pracovníků. Přitom naprostá většina absolventů zemědělských škol a učilišť do praxe nepřechází a ani se na ni necítí připravená. V zemědělském vzdělávání u nás navíc převažuje zejména teorie (cca 65 %) nad praxí (cca 35 %). Ta navíc často bývá naprosto oddělena od reálných zemědělských podniků.

 „Současné nové trendy, jako například ekologické a regenerativní zemědělství zůstává v těchto školách pouze okrajovou částí výuky nebo se do ní nedostane vůbec. Tento vzdělávací koncept považujeme za zastaralý a již neodpovídající potřebám žáků a současné zemědělské praxe. Farmářská škola představuje pilotní projekt a ukázku, že systémová změna v zemědělském vzdělávání je možná. Je to cesta, jak zájemcům daný obor  představit prakticky, atraktivně i se zárukou vysoké odbornosti,“ vysvětluje Jiří Prachař.

 Jak se přihlásit ke studiu?

Příjem přihlášek do prvního ročníku nové vyšší odborné školy ekologického zemědělství už běží a zájemci se mohou hlásit až do 31. května 2023. Bližší informace o studiu a přihlašovací formulář najdou na webu https://farmarskaskola.cz/.

Farmářská škola pořádá pro zájemcům také Den otevřených dveří, který proběhne ve středu 19. dubna 2023 přímo v jejím sídle v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni. Zájemci se mohou účastnit bezplatně i některého z ukázkových seminářů Farmářské školy pořádaných v období od dubna do června 2023.  Bližší informace najdete v přihlašovacím formuláři http://bit.ly/3zieUZE.

Více o Farmářské škole a jejích aktivitách se dozvíte na webových stránkách a na sociálních sítích FacebookInstagramLinkedIn–  Youtube AMPI (playlist Farmářské školy).

Tisková zpráva ke stažení ZDE.