Ekologická výchova v proměnách času: výstava, která inspiruje
Ekologická výchova má v českém vzdělávání hluboké kořeny – a nová výstava Ekologická výchova v proměnách času vám je pomůže objevit. V prostorách Pedagogického muzea v Praze můžete až do konce školního roku nahlédnout do fascinující historie toho, jak se děti učily o přírodě, půdě, včelách i hospodaření.
Od časů Marie Terezie byla školní zahrada nejen místem praktické výuky, ale také místem odpočinku a smyslového poznávání. Učitelé vedli žáky k pochopení rytmu přírody, mnohdy i prostřednictvím včelích úlů, sadů nebo chovu bource morušového. Už v roce 1869 se školní zahrada objevuje jako svébytná učební pomůcka – a dnes se k tomuto přístupu s radostí vracíme.
Výstava nabízí velkoformátové školní obrazy, fotografie historických zahrad a sadů, trojrozměrné pomůcky i interaktivní stanoviště. Můžete si pohladit hedvábí, dotknout se klasů obilí, poslechnout si dřevo ovocných stromů a na chvíli se vžít do role včelky v plástvi. Děti i dospělí si tak odnášejí nejen znalosti, ale i zážitky.
A právě tady vstupuje do děje i AMPI – s radostí jsme přijali pozvání k doprovodnému programu.
26. dubna 2025 v muzeu odehrajeme autorské divadlo O včelách a včelařích, které jsme vytvořili jako most mezi přírodovědným poznáním a hravým učením. Spojujeme příběh, pohyb, vůni medu a zvuk bzukotu – protože víme, že právě takové učení zůstává s námi nejdéle.
Děkujeme muzeu za spolupráci a těšíme se na vás!