Může být zemědělství produktivní a zároveň ohleduplné k přírodě? Jaká je budoucnost zapojení nových technologií do ekologické produkce potravin? A v čem spočívá přínos malých zemědělců a rodinných farem v České republice? Těmito a dalšími tématy se bude zabývat v pořadí již čtvrtý ročník Symposia Živé zemědělství. Symposium se tentokrát zaměří zejména na postupy při pěstování zeleniny a připomene stoleté výročí biodynamického zemědělství. Těšit se můžete na inspirativní přednášky, praktické workshopy, debaty a na možnost setkat se s inspirativními zástupci farmářů, odborníků, vědců, studentů, neziskového sektoru i firem z České republiky i ze zahraničí. Akce se uskuteční ve dnech 1. a 2. března 2024 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Vstupenky lze zakoupit online.
V pořadí již čtvrtý ročník Symposia Živé zemědělství se koná 1. a 2. března v Národním zemědělském muzeu v Praze. Na programu je více než 20 přednášek, diskusí a workshopů na různorodá témata z oblasti ekologického farmaření, biodynamického přístupu nebo sociálního zemědělství a enviro-sociálního podnikání. Chybět nebudou ani příběhy studentů farmářské školy nebo diskuse na téma využití technologií v bioprodukci. O novinkách a trendech v této oblasti zde hovoří špičkoví řečníci jak z České republiky, tak i z dalších států Evropy. V loňském roce se na této akci sešlo celkem 160 účastníků, a to zástupců farmářů, odborníků, vědců, studentů, neziskového sektoru, firem i veřejnosti.
„Jedná se o jedinou akci svého druhu v České republice. Je to jedinečná možnost potkat se se zástupci všech aktérů, které spojuje téma ekologického zemědělství a zodpovědné produkce i spotřeby potravin. Letos jsme vybírali zajímavé příklady z praxe od světových špiček ekologického a biodynamického zemědělství. Promluví například Martin Ott, Mar van der List, Martin von Mackensen nebo Jonas Machnik. Chybět nemohou ani zástupci místních farmářů, sociálního zemědělství a enviro-sociálního podnikání jako je například sociální podnik Jasan, Svobodný statek na soutoku, Biozelenina Velehrad, Farma Hany Součkové a další,“ představuje program jeden z organizátorů, Jiří Prachař.
Aby návštěvníkům z nabytého programu nic neuteklo, získají letos ke vstupence také online záznam všech přednášek. Po oba dny budou moci účastníci ochutnat dobroty z lokálních bio produktů od spřátelených ekologických farem.
Letos uplyne přesně 100 let od doby, kdy Rudolf Steiner poprvé představil koncept biodynamického zemědělství. To představovalo jakousi první vlaštovku na cestě k ekologickému zemědělství. V rámci Symposia Živé zemědělství tento významný milník připomene Martin Ott, dlouholetý člen správní rady a výkonné rady Výzkumného ústavu ekologického zemědělství (FIBL) ve Fricku. Na symposiu promluví také biodynamický zemědělec a pedagog Martin von Mackensen ze statku Dottenfelderhof u Frankfurtu nad Mohanem.
„Biodynamické zemědělství je obecně považováno za nejvyšší standard ekologické produkce potravin. Má vlastní certifikaci Demeter a třeba v Německu se těší největší důvěře spotřebitelů. V České republice se tímto způsobem obhospodařuje zhruba 5000 hektarů půdy a dobrým příkladem jsou farmy Bernarda Lainky,“ vysvětluje Jiří Prachař.
Rodinné farmy představují dnes funkční a trvale udržitelný model pro venkov v Evropě i ve světě. Plošně jsou nejrozšířenějším způsobem obdělávání půdy a zemědělského hospodaření vůbec. V roce 2020 bylo v Evropské unii přibližně 9,1 milionu farem.
„Rodinné a malé farmy mají jednoznačný ekonomický přínos a pomáhají se zvyšováním konkurenceschopnosti celého odvětví. Ke spotřebitelům se díky nim dostává mnohem zajímavější nabídka produktů, lokálních a udržitelně vytvořených potravin. Zemědělci z rodinných farem ale nejsou pouze efektivními producenty kvalitních potravin, plní také nejrůznější environmentální a sociální funkce. Jsou tvůrci kulturních hodnot a uchovateli know-how v zemědělství, zárukou ochrany životního prostředí a rozmanitosti druhů,“ říká Lukáš Senft z Asociace soukromého zemědělství České republiky.
V letošním roce uplyne 15 let od založení hnutí Komunitou podporovaného zemědělství v České republice a 10 let existence Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI), která tuzemskou síť komunitou podporovaného zemědělství – KPZkoALICI zastřešuje. „Od první KPZ skupiny v roce 2009 se hnutí rozrostlo, vystřídalo se v něm mnoho tváří a lidí z řad komunitních hybatelů, zemědělců i zdánlivě obyčejných spotřebitelů. Za tu dobu změnilo život už tisícovkám lidí,“ říká Jan Valeška, zakladatel hnutí KPZ v České republice a současně i ředitel organizace AMPI.
V rámci symposia budou toto výročí bilancovat Alena Wranová a Šárka Krčílková. „Komunitou podporované zemědělství v současnosti zahrnuje asi 100 odběratelských skupin, které spolupracují se třemi desítkami farem. Ovšem není to jen o jídle, ale i o tom, jak se učit spolupracovat, komunikovat, vzájemně podporovat a být spoluzodpovědný za to, co se děje ve světě. Lidé se tak stávají nejen spotřebiteli, ale i aktivními spolutvůrci a vědomými občany,“ dodává Šárka Krčílková z Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI).
Téma lokálních odbytových tržišť na symposiu přiblíží Michal Bajgart. Ten se v rámci Hnutí DUHA věnuje koordinaci Živého regionu zaměřeného na podporu biodiverzity v krajině, rozvoje ekozemědělství a krátkých odbytových řetězců. Tento model je v současnosti pilotovaný v regionu Podbrněnska. Michal Bajgart se ale zabývá také regionalizací a potravinovou bezpečností, které jsou spjaty s konceptem BIO regionů. Praktické příklady přidají manželé Jakub a Radka Formánkovi ze spolku Malá jižní stráň a Barbora Gottwaldová z MAS Brána Vysočiny.
Sledujte nás na webu a sociálních sítích
Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s. – Posláním asociace je podporovat blízký vztah lidí ke krajině, kde žijí, prostřednictvím rozvoje místních potravinových systémů v České republice. Společnost je zastřešením pro vznik a fungování místních potravinových systémů (komunitou podporovaného zemědělství, komunitních zahrad aj.) v České republice. Je založena na principech sdílení, udržitelnosti a otevřenosti novým podnětům. Společnost při své činnosti klade důraz na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj.
Láká vás studium na Farmářské škole, ale máte to do Prahy daleko? V pondělí 4. března 2024 proběhne ONLINE Den otevřených dveří. Připojte se na livestream z pohodlí domova a zeptejte se na vše, co vás zajímá.
Místo: Aula Výzkumného ústavu rostlinné výroby, Drnovská 507/73, Praha – Ruzyně
Čas: 16:30 – 18:00
Přihlas se ke studiu na Farmářskou školu a staň se ekologickým farmářem nebo farmářkou. Přijď se potkat s pedagogy i studenty 8. 4. přímo v sídle školy.
Tisková zpráva ke stažení ZDE.